З 24 лютого 2022 року життя України докорінно змінилося. Війна не «внесла свої корективи» - вона докорінно змінила суспільство та людей України.
Від розпачу, втрати надії до віри в перемогу та впевненості в свої силах - все це відчули і українські учасники нашого наукового проекту. Проте, ані 24лютого, ані сьогодні жоден з учасників не залишився осторонь війни і не втратив віри у перемогу.
Принцип, якого ми дотримуємось – робити свою справу професійно та відповідально. Згідно з цим принципом за час війни учасники проекту:
- Передали необхідне експедиційне спорядження на потреби територіальної оборони м. Києва та перерахувала кошти на потреби конкретних українських військових (лікування, спорядження, будівельні матеріали тощо) на загальну суму понад 20 тис. грн.
- Взяли активну участь в організації процесу збереження персональних даних археологів України в закордонних віртуальних сховища завдяки співпраці з колегами з США (Роман Філіпп) та Німеччини (Німецький археологічний Інститут).
- Забезпечили тимчасову евакуацію найбільш цінних знахідок з розкопок Комарова та Бузовиці у 2021 році під час гострої фази облоги Києва в лютому-березні 2022 року.
- Підготували та здали до наукового архіву Інституту археології НАН України звіти про польові дослідження Комарова та Бузовиці за 2021 рік, загальним обсягом 12 д.а.
- Підготували та здали до друку винятково важливу статтю про майстерню склороба гунського часу, яку було розкопано в 2021 році (Petrauskas O. V., Shyshkin R. G. Glass-production workshop of the Huns times in Transnistria, обсяг 2 д.а.). Публікація планується польськими колегами в 2023 році (висловлюємо щиру подяку Інституту археології і етнології Польської академії наук, в особі проф. Альфреда Твардецького).
- Підготували та здали до друку статтю про унікальне відкриття споруди римського зразка в Бузовиці в 2021 році (Petrauskas O., Bondar K., Didenko S., Avramenko M. Römische Villa 300 km vom Limes entfernt? (erste Forschungsergebnisse "Römische Station" bei Buzovycja), обсяг 2 д.а). Публікація планується німецькими колегами в журналі «Prähistorische Zeitschrift». (висловлюємо щиру подяку редакції журналу, в особі др. Мортена Хегевіша)
- Нарешті - створили експедицію для продовження розкопок археологічних пам’яток Комарів та Бузовиця-1 в 2022 році. Експедиція організована коштом відділу археології ранніх слов’ян (зав. відділу Петраускас Олег) та ДП НДЦ «Рятівна археологічна служба» (дир. Осаульчук Олег) Інституту археології НАН України, Римсько-германської комісії Німецького інститут археології (щира подяка в особі проф. Естер Банфі, проф. Фредеріки Фліс, проф. Свенда Хансена), Вільного університету Берліна (щира подяка в особі проф. Міхаеля Мейєра) та Університету Ростока ім. Генріха Шлімана (щира подяка в особі проф. Ханс-Йорга Карлсена).
Ми чудово розуміємо, що зараз головні події розгортаються на фронті, віримо в професійність наших військових. Своє завдання бачимо у всілякій підтримці Збройних Сил України, збереженні культурної спадщини та продовженні наукових традицій нашої країни.