komariv22З 24 лютого 2022 року життя України докорінно змінилося. Війна не «внесла свої корективи» - вона докорінно змінила суспільство та людей України. 

Від розпачу, втрати надії до віри в перемогу та впевненості в свої силах - все це відчули і українські  учасники нашого наукового проекту. Проте, ані 24лютого, ані сьогодні жоден з учасників не залишився осторонь війни і не втратив віри у перемогу.

Принцип, якого ми дотримуємось – робити свою справу професійно та відповідально.  Згідно з цим принципом за час війни учасники проекту:

  1. Передали необхідне експедиційне спорядження на потреби територіальної оборони м. Києва та перерахувала кошти на потреби конкретних українських військових (лікування, спорядження, будівельні матеріали тощо) на загальну суму понад 20 тис. грн. 
  2. Взяли активну участь в організації процесу збереження персональних даних археологів України в закордонних віртуальних сховища завдяки співпраці з колегами з США (Роман Філіпп) та Німеччини (Німецький археологічний Інститут).  
  3. Забезпечили тимчасову евакуацію найбільш цінних знахідок з розкопок Комарова та Бузовиці у 2021 році під час гострої фази облоги Києва в лютому-березні 2022 року.
  4. Підготували та здали до наукового архіву Інституту археології НАН України звіти про польові дослідження Комарова та Бузовиці за 2021 рік, загальним обсягом 12 д.а.
  5. Підготували та здали до друку винятково важливу статтю про майстерню склороба гунського часу, яку було розкопано в 2021 році (Petrauskas O. V., Shyshkin R. G. Glass-production workshop of the Huns times in Transnistria, обсяг 2 д.а.). Публікація планується польськими колегами в 2023 році (висловлюємо щиру подяку Інституту археології і етнології Польської академії наук, в особі проф. Альфреда Твардецького). 
  6. Підготували та здали до друку статтю про унікальне відкриття споруди римського зразка в Бузовиці в 2021 році (Petrauskas O., Bondar K., Didenko S., Avramenko M. Römische Villa 300 km vom Limes entfernt? (erste Forschungsergebnisse "Römische Station" bei Buzovycja), обсяг 2 д.а). Публікація планується німецькими колегами в журналі «Prähistorische Zeitschrift». (висловлюємо щиру подяку редакції журналу, в особі др. Мортена Хегевіша)
  7. Нарешті - створили експедицію для продовження розкопок археологічних пам’яток Комарів та Бузовиця-1 в 2022 році.  Експедиція організована коштом відділу археології ранніх слов’ян (зав. відділу Петраускас Олег) та  ДП НДЦ «Рятівна археологічна служба» (дир. Осаульчук Олег) Інституту археології НАН України, Римсько-германської комісії Німецького інститут археології (щира подяка в особі проф. Естер Банфі, проф. Фредеріки Фліс, проф. Свенда Хансена), Вільного університету Берліна (щира подяка в особі проф.  Міхаеля Мейєра) та Університету Ростока ім. Генріха Шлімана (щира подяка в особі проф. Ханс-Йорга Карлсена).

Ми чудово розуміємо, що зараз головні події розгортаються на фронті, віримо в професійність наших військових. Своє завдання бачимо у всілякій підтримці Збройних Сил України, збереженні культурної спадщини та продовженні наукових традицій нашої країни.