afisa120x80Де жили на Львівщині люди часу палеоліту, якими знаряддями праці користувались наші предки шість тисяч років тому, та якою була зброя у сучасників римської імперії. Про усе це, та ще про багато цікавого розповіла виставка, яку 18 вересня 2015 року відкрили в історико-краєзнавчому музеї «Мостищина».

 

«Археологія басейну річки Вишня» презентувала багатотисячолітню історію регіону крізь призму археологічних знахідок. У двох залах представили знахідки з археологічних досліджень останніх чотирьох років, а також артефакти, що кілька десятиліть зберігались у фондах різних музеїв. Третій зал у фотографіях розповідає історію археологічних розкопок в рамках польсько-українського проекту, матеріали з якого лягли в основу експозиції.

 

«На виставці ми представили знахідки від палеоліту, а це 10 тисяч років до н. е., і до пізнього Середньовіччя, до якого відносимо XVI століття. Експозицію поділили за часовим принципом: по етапах заселення території: окремі вітрини із знахідками з доби неоліту, енеоліту, епохи бронзи, раннього заліза, римського часу та княжої доби. Усі археологічні матеріали супроводжуються банерами з текстовою частиною та фотографіями з місць розкопок. Фактично відвідувачі музею можуть здійснити віртуальну подорож Мостищиною крізь тисячоліття і дізнатись багато цікавого про цей район. А він і справді цікавий, адже це частина прадавнього шляху, який поєднував Циркумпонтійський та Балтійський історико-культурні світи», - розповіла під час відкриття куратор виставки та співробітник Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Наталка Войцещук.

 

Серед найцікавіших артефактів виставки: предмети озброєння з пшеворського могильника, знайдені кілька років тому місцевими мешканцями, інвентар з поховання межановіцької культури та інші. Особливим експонатом став уламок ручки давнього ліпного горщика у вигляді голівки баранчика. Належить він до енеолітичної культури лійчастого посуду, тобто датується 4 тис. до н. е. Наразі у Європі виявлено лише 5 схожих знахідок і лише одна з них на території України.

 

Організатори виставки: Народний історико-краєзнавчий музей «Мостищина», Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України та Інститут археології Жешівського університету.

Фото: Ірина Рибка

IMG 8989  IMG 8992  IMG 9008  IMG 9038  IMG 9099