logologo

Новини

Від ранку 6 червня уся Україна сконцентрувала свою увагу та зусилля на ліквідації наслідків теракту російських агресорів — підриву дамби Каховської ГЕС, що призвів до затоплення близько 600 км². У зоні лиха опинилося  понад 80 населених пунктів, 30 з яких затоплено. Нижче за течією від дамби Каховської ГЕС вода піднялась над звичним рівнем на 5,5 м, місцями ще вище. Техногенна катастрофа, спричинена окупантами, матиме непоправні гуманітарні, соціальні, економічні, епідеміологічні та екологічні наслідки. Назавжди знищені або понівечені десятки об’єктів культурної спадщини.

Команда HeMo Ukrainian Heritage Monitoring Lab, у співпраці зі Smithsonian Cultural Rescue Initiative, констатує наслідки затоплення регіону для об'єктів культурної спадщини. Аналіз зроблено на основі даних про культурну спадщину з відкритих джерел (сайт Міністерства культури та інформаційної політики (https://mkip.gov.ua/), “Вікі любить пам’ятки” (https://wlm.org.ua/), “Путівник бібліотеками України” (https://lib4you.org.ua/)) та межі підтоплення станом на 7 червня від Institute for the Study of War (https://www.understandingwar.org) та AEI's Critical Threats Project (https://www.criticalthreats.org) на основі даних NASA та комерційно доступних супутникових знімків. Територія затоплення постійно змінюється і не відображається в режимі реального часу.

mapa ges

У зоні затоплення опинилися:  

Музеї:

  1. Козацький музей історії села та меморіального комплексу сім'ї П. Видригана
  2. Будинок, в якому жив письменник О. Вишня
  3. Музей історії Херсонського судноремонтного заводу
  4. Музей бойової слави Дунайської військової флотилії

Бібліотеки:

  1. Херсонська міська бібліотека-філія №7 для дітей
  2. Корсунська сільська бібліотека-філія
  3. Кринківська сільська бібліотека
  4. Олешківська міська бібліотека № 2
  5. Сагівська сільська бібліотека
  6. Солонцівська сільська бібліотека
  7. Кардашинська сільська бібліотека
  8. Білогрудівська сільська бібліотека
  9. Філія Голопристанської  міської бібліотеки з обслуговування дітей

Пам’ятки:

  1. Городище 
  2. Палац культури
  3. Парапетна огорожа з декоративними кулями та вазонами
  4. Львівське поселення 
  5. Бургунське поселення 
  6. Місце фортеці Тягін 
  7. Городище "Понятівське"  
  8. Олешківська Січ 
  9. Кам`яна ротонда-тераса
  10. Кам`яна ротонда-двоповерхова
  11. Споруда фонтану «Каскад»
  12. Споруда фонтану
  13. Комплекс споруд Каховської ГЕС
  14. Споруда Каховської ГЕС
  15. Яхтклуб (мур.) (охоронний номер №230033 (1-Хр)
  16. Будинок купця Медведєва (мур.) (охоронний номер №230068 (7-Хр)
  17. Пивоварний завод (мур.)
  18. Братська могила радянських воїнів
  19. Житловий будинок
  20. Ансамбль споруд Центральної площі у місті Нова Каховка
  21. Споруда шлюзу з аркою та баштами вхідних воріт

Команда НеМо вже працює над рекомендаціями з порятунку і зменшення шкоди від затоплення для музейників і цивільних. Якнайшвидше ці інструкції та напрацювання будуть опубліковані на веб-сайті ініціативи, у ЗМІ та поширені серед профспільноти.

Над картою працювали: Андрій Ямелинець, Юрій Гонек, Василь Рожко.

Джерело: 

HeMo Ukrainian Heritage Monitoring Lab

heritage.in.ua

Детальніше...На території Сокільницької сільської ради тривають розкопки багатошарової пам’ятки Сокільники-1, що потрапляє у межі будівництва нового кварталу. 

Детальніше...

Науковці виявили 11 нових пам’яток археології під час обстеження другої ділянки Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва. Серед них - давні поселення і кургани.

Детальніше...Неподалік від Києва, у Бучанському районі, археологи виявили тристоянки давніх людей, яким понад 10 тис. років. Важливе відкриття вдалось зробити завдяки археологічним розвідкам перед будівництвом Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва (ВКАД) на ділянці від автомобільної дороги Київ - Ковель - Ягодин (М-07) до автомобільної дороги Київ - Чоп (М-06). 

Детальніше...Науковці Рятівної археологічної служби провели дослідження на території пам’ятки архітектури ХVІ ст. - храму Різдва Богородиці у Щирці. 

Детальніше...

Сім давніх поселень дослідили археологи під час реконструкції автодороги Жовква – Камянка-Бузька. Два з них науковцям РАС вдалось вивчити детально. 

Детальніше...Рятівна археологічна служба відновили археологічні роботи при реконструкції дороги між Жовквою та Кам’янка-Бузькою, які розпочали ще торік. 

Детальніше...Чотири століття тому їх облаштовували на місцях давніх курганів. Українські селітроварні майдани, де добували сировину для пороху, досі залишаються мало вивченими і зберігають чимало таємниць. Торік під час розкопок на Полтавщині науковцям Рятівної археологічної служби пощастило повністю дослідити комплекс XVII ст.

Детальніше...24 об’єкти археологічної спадщини виявили археологи на ділянці майбутнього будівництва об’їзної автомобільної дороги навколом. Берегове та с. Астей до МАПП «Лужанка» Закарпатської області.

Детальніше...Стислі терміни, складні погодні умови та великі площі розкопок - це все не стало перешкодою для проведення одного з найбільших проєктів Рятівної археологічної служби не лише минулого року, але й за усі 29 років роботи. Йдеться про археологічні дослідження в межах реконструкції автодороги Н-31 Дніпро-Решетилівка на Полтавщині. Як результат - непересічні наукові результати та унікальні знахідки, які доповнюють картину заселення регіону у найдавніші часи.