poltavaТри кургани V ст. до н. е, а також велике поселення козацького часу вивчають археологи поблизу села Покровська Багачка на Полтавщині

 Пам’яткоохоронні роботи, археологічні розкопки та нагляд, під час будівництва обходу села Покровська Багачка у Полтавській області проводить Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України на замовлення представництва компанії «Онур». Будівництво обходу є однією з частин проекту реконструкції дороги державного значення М03 Київ – Харків – Довжанський.

 «У 2009 році спеціалісти «Рятівної археологічної служби» провели обстеження території проектованого об’єкта і виявили, що у смугу будівництва потрапляє два об’єкти археологічної спадщини. Це частина курганного могильника скіфського часу  Покровська Багачка-3 та поселення козацької доби Настасівка-2», - пояснює директор «Рятівної археологічної служби» Олег Осаульчук;

 У квітні 2017 року на обох пам’ятках почались археологічні дослідження. Начальником експедиції є відомий полтавський археолог кандидат історичних наук Олександр Борисович Супруненко.

 За словами заступника начальника експедиції та керівника дослідницького проекту В’ячеслава Шерстюка, на пам’ятці скіфського часу археологи досліджують одночасно три кургани.

 «Судячи зі знайденого матеріалу, кургани можна датувати V ст до н. е, - розповідає В’ячеслав Шерстюк. - На жаль, як і більшість подібних пам’яток, вони були неодноразово пограбовані. Нам навіть вдалось простежити один з грабіжницьких ходів, глибиною приблизно п’ять метрів. Щоправда, він був марним, бо ним грабіжники не добрались до поховання. Ці кургани були перекопані не раз у пошуках скарбів. Тому цілої поховальної камери ми не знайшли, вдалось виявити лише вже перемішані фрагменти скелетів».

 Кістки у найбільшому кургані, припускають науковці, належать як мінімум одному дорослому та немовляті. Лише невеличка частина цього поховання залишилась непорушеною. У ній знайшли рештки дерев’яного перекриття могили та уламки античного імпортного червоноглиняного лекіфа - маленької посудинки для парфумів чи пахощів. Така знахідка, а також перстень, яку виявили на пальці покійника, наштовхують археологів на думку, що тут могла бути похована жінка. Оскільки у той час окремі жіночі поховання були доволі рідкісними, ймовірно, детальніші дослідження знайдених кісток покажуть, що курган був насипаний над могилою подружжя.

 За насипом кургану науковці знайшли рештки поховальної тризни (заключна частина поховального обряду, яка складалася із поминальних обрядів), представленої уламками амфори та кістками тварин.

 Ще одна пам’ятка, яку досліджують археологи, - поселення Настасівка-2. Датується воно XVIII-XIX ст і належить до доби козаччини. Науковці зафіксували там близько 30 об’єктів: здебільшого господарські та сміттєві ями. Більшість знахідок типові для того часу - кераміка, скло, наперстки, жіночі прикраси тощо.  За словами В’ячеслава Шерстюка, поселення було доволі велике і простежується на ділянці довжиною 400 метрів.

 До роботи залучені археологи з Полтави, Харкова, Сум. Археологічні розкопки мають завершити до середини травня.

 

На фото: поховання, знайдене в одному з курганів