locachiЗ травня по червень 2018 р. Волинська археологічна експедиція Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України проводила дослідження давніх поселень в околицях сіл Марковичі та Роговичі Локачинського району Волинської області. 

Рятівні археологічні розкопки проводилися в межах облаштування Локачинського газового родовищи (підключення свердловини № 104) на замовлення Газопромислового управління «Львівгазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування». 

«Ще під час розвідок 2016 р. у місця прокладання шлейфу майбутнього газогону ми виявили три об’єкта археології. Усі вони були на берегах ріки Луги», - розповів керівник експедиції Олександр Сілаєв.

За результатами попередніх досліджень, поселення Марковичі-І було датоване добою бронзи, на поселенні Роговичі-І зафіксовано матеріали ранньозалізного віку та княжої доби, культурний шар пам’ятки Роговичі ІІ містив матеріали доби бронзи, ранньозалізного віку, ранньослов’янського часу і княжої доби. 

Під час цьогорічних досліджень пам’ятки Марковичі-І, археологи з’ясували, що мають справу з багатошаровим поселенням. Крім очікуваних знахідок доби ранньої бронзи, тут виявили об’єкти та артефакти римського часу. Загалом розкрито 14 археологічних об’єктів – решток давніх житлових та господарських споруд. На дні однієї із досліджених ям знайшли повністю збережений скелет, ймовірно косулі – давньої мисливської здобичі. У культурному шарі і в об’єктах виявлено цікаві знахідки: фібули, прикраси з міді і бронзи, вироби з глини, кістяні знаряддя, кременеві артефакти, кераміка. Цікавість викликає бронзова накладка у вигляді лева. Подібні прикраси траплялися, переважно, у скарбах слов’янського періоду (VI-VII ст.). 

Пам’ятка Роговичі-І досліджувалась археологами РАС вже вдруге. Вперше, у 2016 р., тут проводились дослідження під час будівництва свердловини №104-Локачинської. У новому розкопі знайшли 12 археологічних об’єктів, переважно господарських та виробничих споруд. У більшості з них зібрано матеріали доби бронзи. Особливе зацікавлення викликають знахідки із заповнення господарських ям – дві кременеві сокири (ціла і ушкоджена), різноманітні кременеві знаряддя, розвали ліпних посудин, вироби з кістки. Знахідки потребують додаткового ретельного опрацювання, однак вже зараз є підтвердження присутності в культурному шарі поселення Роговичі-І, окрім основного культурно-хронологічного горизонту, матеріалів ранньозалізного віку і давньоруського часу. У закладеному розкопі також були виявлені рештки людського поховання, на жаль, порушеного ще в давні часи. Картина, яку вдалось відновити в ході досліджень, вказує на руйнування давнього поховання господарською ямою більш пізньої епохи. 

Поселення Роговичі-ІІ шлейф газопроводу зачепив лише частково в межах надзаплавної тераси, де і були проведені дослідження. Культурний шар пам’ятки містив численні матеріали принаймні п’яти горизонтів: доби бронзи, ранньозалізного віку, римського часу, слов’янського періоду і Давньої Русі. З найбільш цікавих знахідок варто відмітити фібулу V-VI ст., бронзові підвіски, наконечник стріли, ліпний посуд ранньослов’янського часу. Було знайдено рештки будівель хутора, який існував в цьому місці наприкінці ХІХ – у першій половині ХХ ст. Крім цього виявлено один давній об’єкт – виробничу споруду, ймовірно, пов’язану з обробкою руди. Роботи довелось виконувати в несприятливих умовах, оскільки, незважаючи на доволі спекотну погоду, постійно доводилось вичерпувати воду з розкопу. Наявність давніх споруд в культурному шарі нижче сучасного рівня ґрунтових вод в черговий раз підтверджує теорію водної трансгресії в давні часи. 

Одночасно з розкопками проводились пошукові роботи з метою виявлення та встановлення меж об’єктів, які можуть становити інтерес для майбутніх досліджень. Було зафіксовано лінію окопів Першої світової війни. Відомо, що в районі села Марковичі проходили бої улітку 1916 року, під час Брусиловського прориву. Прямим підтвердженням цього став паперовий «медальон смерті» солдата Австро-Угорської імперії в металевій оправі, з розграфленою таблицею угорською мовою, записи в якому можуть бути відчитані після додаткових досліджень. Поряд з ним знайдено металеві ґудзики до австрійського військового мундиру та нижньої білизни, гільзи. Можливо поруч є й останки загиблих у тій далекій бійні – про це достеменно розкажуть вже подальші дослідження. Принаймні завдяки археологічним розкопкам встановлено місце бою 1916 р.

«Проведені на Локачинському газовому родовищі розкопки показують, що перспективи досліджень цього регіону дуже великі. Наукові археологічні дослідження на схід від смт. Локачі до цього моменту ніколи не проводились. Натомість відбувається активне «освоєння» цих теренів т.зв. «чорними археологами», які з металошукачами майже щоденно полюють вздовж схилів у пошуках артефактів і тим самим руйнують давні пам'ятки. Існує нагальна потреба проведення суцільного археологічного обстеження долини річки Луги», - прокоментував Олександр Сілаєв.