arheВиставку місцевої археології відкрили в Мостиськах на Львівщині

"І в малих музеях можна робити великі речі", - сказав на відкритті виставки "Археологія басейну річки Вишня" в оновленому після реконструкції історико-краєзнавчому музеї "Мостищина" в місті Мостиська на Львівщині віце-ректор Жешівського університету Сильвестр Чопик.
 І побажав, щоб експозиція, на якій представлено найсвіжіші знахідки в регіоні басейну річки Вишня, а також артефакти з фондів музеїв та наукових установ, ознаменувала початок саме такої великої справи. Директор музею "Мостищина" Роман Новіцький зазначив:  "Оновлення музею зацікавило місцевих мешканців. Розумію, що сама експозиція не спонукатиме приходити ще раз. Тому плануємо змінити концепцію закладу, щоб відвідувачі мали змогу переглядати історичні фільми, провадити дискусії, обговорювати дослідження місцевих краєзнавців". Мостиська можуть пишатися своїм унікальним маленьким музеєм, що презентує місцеву археологію.  

2011 року на території району відбулися археологічні розвідки - суцільне обстеження в рамках земельного кадастру. Обнадійливі результати розвідок надихнули українських археологів разом із польськими колегами здобути грант на дослідження "Археологія басейну річки Вишня", і 2014 року вони розпочали розкопки. "Доти на цій території археологи копали мало, здебільшого досліджували період Княжої доби, Галицько-Волинської держави. Ми взялися за більш ранні пам'ятки. На сьогодні розкрили вісім поселень, із них на семи виявили матеріали раннього залізного часу, тобто підтвердилися попередні розвідки. Крім того, натрапили на матеріал і пізнішого, і більш раннього часу, - розповіла кураторка виставки, співробітниця НДЦ "Рятівна археологічна служба" Наталка Войцещук. - Одне поселення стало відкриттям, з'ясували, що воно енеолітичне, приблизно 4 тис. років до н.е. Знайшли там досить рідкісну річ - уламок ручки стародавнього ліпного горщика у вигляді голівки баранчика, яка належить до енеолітичної культури лійчастого посуду. Цей  артефакт свідчить про високий статус поселення, його мешканців. Наразі в Європі зафіксовано лише 5 схожих знахідок, а цього разу її вперше виявили на території України. Ще один вартий уваги об'єкт - могильник Берегове. Він цікавий тим, що не так часто трапляються могильники, на яких менш ніж через сто років селяться люди того самого часу, через два-три покоління". 

За словами куратора виставки, регіон багатий на знахідки, за три роки досліджень тут знайшли понад тисячу археологічних пам'яток. Важливими були палеолітичні знаряддя праці як підтвердження того, що в епоху палеоліту тут залишила свій слід людина. Серед найцікавіших артефактів виставки - предмети озброєння з пшеворського могильника, що їх кілька років тому знайшли місцеві мешканці, інвентар із поховання межановіцької культури та інші. "На виставці представлено знахідки від епохи палеоліту (10 тисяч років до н. е.) до пізнього Середньовіччя (XVI століття). Експозицію побудовано за хронологічним принципом, за етапами заселення території. Є окремі вітрини зі знахідками з доби неоліту, енеоліту, епохи бронзи, раннього заліза, римського часу та Княжої доби, - прокоментувала Наталка Войцещук. - Усі археологічні матеріали супроводжуються банерами з текстовою частиною та фотографіями з місць розкопок. Фактично нині відвідувачі музею можуть здійснити віртуальну подорож Мостищиною крізь тисячоліття і дізнатися багато цікавого про цей район. А він і справді цікавий, адже це частина прадавнього шляху, який поєднував Циркумпонтійський та Балтійський історико-культурні світи". 

Наталя Дудко, газета "Ратуша"