dsc 4834Під час розкопок у Львові між Королівським арсеналом та Домініканським костелом археологи Рятівної археологічної служби зробили справжнє відкриття, яке, вочевидь, змінить уявлення про архітектуру готичного Львова.

Як розповів в коментарі Гал-інфо молодший науковий співробітник «Рятівної археологічної служби» Остап Лазурко, під час розкопок виявили фундамент, який належить готичному Домініканському костелу.

«Фундамент кладений на вапняно-піщаному розчині з додаванням тертої цегли та має червонуватий колір. У двоступчатому фундаменті виявили фрагмент порталу, який є частково зруйнований», - розповів Остап Лазурко.

Також археологи виявили фрагмент Високого муру, оборонної лінії Львова, який заходить під Королівський арсенал.
За словами археолога, в досліджені науковцям перешкодили комунікації.

Окрім того, археологи виявили кам’яну скриню, яка складається з тесаних каменів покладених на ребро. Параметри скрині 80Х110 см.

«При західній стороні виявлено жолоб, риншток. Це місце використовували для зливу залишків свяченої води чи зливу води після миття церковного посуду. З церкви вода подавалася жолобом у кам’яну скриню. Прокладаючи комунікації риншток повністю зруйнували», - зазначив Остап Лазурко.

За його словами, кам’яна скриня була збудована раніше від виявленого фундаменту.

«Датуючого матеріалу ми не виявили. Скриня була порожня, тільки її долівка на 15 см була наповнена вапном. Звідти ми взяли проби на аналіз. Скриня була накрита кам’яними брилами», - розповів археолог.

Він зазначив, що кам’яна скриня є дотичною до виявлених залишків Високого муру.

«На жаль, ми виявили мало археологічної інформації. Цікавішим розкоп є для архітекторів», - зазначив Остап Лазурко.
За словами архітектора-реставратора Олега Рибчинського, виявлена археологами знахідка є справді унікальною.

«Вона представляє інженерне мистецтво готичного Львова, адже ми маємо не так багато збережених подібних прикладів. Це фрагмент підп’ятника нервюри готичного склепіння в давньому костелі домінікан. Нервюри – це система склепіння, яка була властива для романського та готичного періодів архітектури, це ребра, які тримали на собі навантаження самого склепіння і могли мати січення до 40 см. Ми тепер знаємо, що ці нервюри не були цегляні, а були кам’яні. Якби це повністю розкрити, то можна було б побачити розміри та зробити реконструкцію цих склепінь. Це висока майстерність інженера», - розповів Олег Рибчинський.

За його словами, таку роботу виконували висококваліфіковані львівські різьбярі по каменю.

«Окрім того, маємо сліди поліхромії. Так виглядає, що ці склепіння в готичному Домініканському костелі були розмальовані в класичні для готичного Львова кольори – це білий колір вапна, червона охра та чорний. Це унікальна пам’ятка інженерії», - наголосив архітектор.

Він пояснив, що сучасний Домінканський собор є бароковою спорудою, а виявлені археологами фундаменти належали собору,збудованому орієнтовно в ХV ст.

«Це розвіює стереотип історії Львова, адже раніше вважали, що готичний Львів був дерев’яним, однак ми бачимо, що він був ще й кам’яним та цегляним», - зазначив Олег Рибчинський.

 

Galinfo