Ювілейний, 750-й день народження міста, крім гучного свята, ознаменувався ще й великою кількістю археологічних розкопок. 

Згідно із законом, археологічні роботи мають передувати кожній реконструкції, відтак з весни на площі Ринок і на прилеглих вулицях можна було спостерігати свято археології. Наразі розкопки завершено. У розмові з кореспондентом “ВЗ” археолог, співробітник Інституту українознавства НАНУ Юрій Лукомський коротко підбив підсумки.

Локалізовано багато фундаментальних речей, які в майбутньому вдасться вдосконалити. Повторно виявлено поселення ХІ століття в районі Катедри (раніше воно було законсервоване). На площі Ринок виявлено об’єкти, які попередньо датуються ХІІІ століттям, – це регулярні ямки і тини. Раніше були підтвердження, що на вулиці Руській є поселення ХІV століття, зараз археологи знайшли його. Там знайдено, зокрема, кераміку. На вулиці Гонти виявили місцезнаходження оборонних об’єктів, позначених на карті Вітвицького.

Знахідкою року можна вважати уточнення місцезнаходження Краківської брами, раніше відомої лише за описом. Виявлено рештки цієї конструкції, прослідковується декілька будівельних етапів розвитку брами. Виявилося, що будівля незначно змінювала напрямок свого розташування. Первісно вона була орієнтована на 15 градусів від напрямку вулиці Краківської, а потім повернулася “у русло” вулиці. Це дуже цікаво для різних містобудівельних теорій. У нижніх верствах Краківської брами є матеріал ХІІІ століття, тобто підтверджено існування на тому місці поселення княжих часів. Там же знайдено формочку для відливання ювелірних прикрас. Її важко датувати, хіба що у проміжку від ХІІІ до ХV століття. Виявлено кілька скляних намистин і показову кераміку (глечики), які датуються кінцем ХІІ століття.

Споруду біля Катедри археологи досліджували три тижні. Саме площа Катедральна дала найбільшу кількість знахідок. Це, зокрема, енколпіон – двостульний бронзовий хрестик з рельєфами, в середину якого закладали мощі. Такі прикраси носили тільки за княжої доби, пізніше їх не використовували. Це цікава знахідка, оскільки незрозуміло, як вона потрапила до поселення кінця ХIV – початку XV століття, бо сама датується домонгольським періодом.

Цього року археологи пізно восени закінчили сезон. Це пояснюється тим, що археологічні роботи йдуть у ногу з будівельними, а на останні, як відомо, дуже пізно виділяють гроші. Та й платять будівельникам більше саме за роботу у зимовий період, чого не скажеш про археологів…

 

Юлія Ліщенко, "Високий Замок"