poltava sharstuk M03Тривають дослідження НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України в зоні реконструкції автомобільної дороги М-03 на ділянці між Полтавою та Чутовим. Роботи проводяться спільно з КЗ «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської облради. Основне зацікавлення науковців - кургани, на які багата Полтавщина.

Попри те, що самі кургани донині збереглись у доволі зруйнованому стані, у двох насипах біля с. Новофедорівка археологам вдалося віднайти низку цікавих поховань. В одному з невеликих курганів досліджено комплекс поховань ямної культури (друга половина III - початок II тис до н. е.), що супроводжувався значною кількістю кременевих відщепів та уламків виробів з кременю, а також впускне поховання, яке, очевидно, належить до бабинської культури (середина ІІ тис. до н.е).

Ще один курган, хоч і був на 90% зруйнований кар’єрами часу спорудження дороги, та все ж забезпечив унікальний матеріал. На особливу увагу заслуговує групове (ймовірно, сімейне) поховання кінця ІІІ - початку ІІ тис до н.е. Чоловіче поховання супроводжувалося інсигнією влади — кам’яною сокирою, жіноче — бронзовим скроневим кільцем, а дитяче — багатим намистом з пронизок, намистин та амулетів з ікл собаки чи вовка. Неподалік виявлено одночасові дві невеличкі ями, попередньо атрибутовані як жертовні, в одній з яких було поховання дитини з скребком у голові, а в іншій, приблизно за метр від неї, — лише горщик, без поховання.

Ще одне не менш цікаве поховання належить до інгульської катакомбної культури (перша половина ІІ тис. до н.е.). Воно мало супровідний інвентар, який є доволі рідкісним для цього типу пам’яток — на дерев’яному блюді знайдено товчену мінеральну посипку чорного кольору, всередину якої було покладено два астрагали (таранні кістки малої рогатої худоби).

Розкопки у зоні реконструкції дороги тривають.