rivne arheolohiyaОдразу сім об’єктів археології незабаром поповнять перелік нововиявлених пам’яток Рівненської області. Серед них – два поселення енеоліту та доби бронзи, яким понад п’ять тисяч років. Вони розташовані поблизу сіл Ходоси і Хотин Рівненського району.

«Пам‘ятки виявили під час обстеження території, що відвели під будівництво нової ділянки північного обходу міста Рівне від села Хотин до автодороги Р-05. Усі сім об’єктів є дуже цікавими та можуть суттєво доповнити інформацію про найдавнішу історію цього регіону», – розповів директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Олег Осаульчук.

На одній з пам’яток поблизу села Шпанів науковці натрапили на старожитності, яким більше, аніж 10 тисяч років: це вироби з кременю, зокрема і знаряддя праці. На сьогодні в області, як і в Україні в цілому, досліджено небагато пам’яток цього періоду. Найбільш пізні артефакти на цьому ж об’єкті датуються XIX ст. і розповідають нам про відносно недавню історію. 

Про результати розвідок археологи повідомили Міністерство культури України, яке рекомендувало внести усі об’єкти до списку нововиявлених пам’яток та виконати превентивні археологічні розкопки на давніх поселеннях в межах смуги відведення під дорогу. Відповідне звернення направлено до місцевого органу охорони культурної спадщини – управління культури та туризму Рівненської ОДА.

За словами археолога Олексія Войтюка – завідувача відділу давньої історії та археології Рівненського обласного краєзнавчого музею, вперше за багато років список нововиявлених пам’яток археології Рівненщини поповниться групою з кількох пам'яток на відносно невеликій площі.

«Усі об’єкти мають бути вивчені перед будівництвом дороги як того вимагає закон. Кожен з них є винятково цікавим. Можливо, ми дізнаємось те, що цілком змінить наші уявлення про минуле нашого регіону», – говорить Олексій Войтюк.

Територію, що відведена під будівництво нової ділянки північного обходу міста Рівне, у 2019 році спільно з місцевими науковцями обстежила експедиція Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України. Замовником робіт було приватне підприємство «Науково-виробнича фірма «Мостопроект» за кошти Служби автомобільних доріг у Рівненській області.

Наразі відбуваються перемовини зі Службою автомобільних доріг у Рівненській області про фінансування пам’яткоохоронних заходів. Посадовці запевняють, що археологи матимуть можливіть дослідити ті частини давніх поселень, яким загрожуватиме знищення.

Будівельні роботи на дорозі нині активно тривають.

Повний перелік нововиявлених пам’яток: 

  1. Шпанів-1, місцезнаходження (поблизу села Шпанів, на землях Кустинської сільської ради Олександрійської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області)
  2. Шпанів-2, місцезнаходження (поблизу села Шпанів, на землях Шпанівської сільської ради Шпанівської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області) 
  3. Шпанів-3, місцезнаходження (поблизу села Шпанів, на землях Шпанівської сільської ради Шпанівської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області)
  4. Шпанів-4, місцезнаходження (поблизу села Шпанів, на землях Шпанівської сільської ради Шпанівської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області)
  5. Ходоси-1, місцезнаходження (поблизу села Шпанів, на землях Шпанівської сільської ради Шпанівської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області)
  6. Ходоси-2, поселення (поблизу села Ходоси, на землях Шпанівської сільської ради Шпанівської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області)
  7. Хотин-1, поселення (поблизу села Хотин, на землях Шпанівської сільської ради Шпанівської сільської територіальної громади Рівненського району Рівненської області)

На фото: Загальний вигляд поселень Ходоси-2 і Хотин-1